Список литературы для обязательного чтения

Русские народные сказки:
·          "Сивка-Бурка", "Сестрица Аленушка и братец Иванушка", "Василиса Прекрасная", "Перышко Финиста - Ясна Сокола", "Сказка о молодильных яблоках и живой воде"
·         Былины: "Добрыня Никитич", "Добрыня и Змей", "Илья Муромец и Соловей Разбойник"
·         Сказки народов мира
·         Мифы и легенды Древней Греции
Русские литературные сказки:
·         Аксаков С. "Аленький цветочек"
·         Волков А. "Волшебник Изумрудного города"
·         Заходер Б. "Серая звездочка"
·         Катаев В. "Дудочка и кувшинчик"
·         Маршак С. "Двенадцать месяцев"
·         Паустовский К. "Растрепанный воробей"
·         Шварц Е. "Сказка о потерянном времени"
Зарубежные литературные сказки:
·         Андерсен Г.-Х.
·         Андерсен Г.-Х. Сказки
·         Перро Ш. "Мальчик-с-пальчик" и другие сказки
·         Басни И. Крылова
Рассказы:
·         Куприн А. "Слон"
·         Толстой Л. "Акула", "Прыжок", "Лев и собачка"
Рассказы о природе
·         (М.Пришвин, И.Соколов-Микитов, Б.Житков, В.Бианки,
                         В.Дуров, В.Астафьев)
Поэзия:
·         А.Пушкин, М.Лермонтов, Н.Некрасов, Ф.Тютчев, А.Фет, А.Плещеев, А.Толстой, К.Бальмонт, И. Бунин, С.Черный, А.Блок, С.Есенин, С.Михалков, Е.Благинина.
  • Детские энциклопедии
Беларуская літаратура

1. Бадак, А. Птушкі: заалагічныя эцюды. – Мінск: Літаратура і мастацтва, 2010. – 96с.
  2. Баравікова, Р. Казкі астранаўта: Касмічныя падарожжы беларусаў. – Мінск: Літаратура і мастацтва, 2011.-176с.
  3. Блакітная кніга ў творах беларускіх пісьменнікаў: для дзяцей мл. шк. узросту. – Мінск: Літаратура і мастацтва, 2009.- 152с.: іл.
  4. Бутрамееў, У. Вялікія і славутыя людзі зямлі беларускай: для мал. і сярэд. шк. узросту. – Мінск: Беларуская Энцыклапедыя імя П.Броўкі, 205.- 128 с.
  5. Бучынская, Н. Прыгоды маленькай Машынкі: казкі. – Мастацкая літаратура, 2008. – 68с.
  6. Васькоў, У. Дахавік Казік: казачная повесць. – Мінск: Мастацкая літаратура, 2011. – 102 с.
  7. Вершаваная энцыклапедыя жывёльнага свету. – Мінск: Мастацкая літаратура, 2013. – 290 с.
  8. Вітка В. Урокі роднага слова: вершы, казкі, апавяданні. Мінск: Мастацкая літаратура, 2008. – 264 с.
  9. Галіноўская, Н. Звяры ў трамваі: вершы. – Мінск: Мастацкая літаратура, 2013. – 4с.
  10. Дзень за днём: прыкметы надвор’я:народны каляндар-месяцаслоў з гараскопам. - Мінск: Мастацкая літаратура, 2008 - 302 с.
  11.  Зборнік апавяданняў для пазакласнага чытання вучняў пачатковай школы. – Мінск: Беларусь, 2011. -201 с.
  12. Клімковіч, І. Калі адчыняюцца нябёсы: міфалагічныя замалёўкі. – Мінск: Мастацкая літаратура, 2012. – 110с.
  13. Крынічка: Чытанка: для мал. шк. узросту. Мінск: Мастацкая літаратура, 2009. – 167 с.
  14. Ліпскі, У. Азбука жыцця: кніга для дзяцей. Мінск: Адукацыя і выхаванне, 2010. – 208 с.
  15.  Лучынка. Зборнік Лучынка: сінанімічныя ўзоры, моўны этыкет, вершы, проза, крылатыя выслоўі, смяшынкі, беларускі народны гумар. – Мінск: Мастацкая літаратура, 2013. – 240 с.
  16. Марціновіч, А. Герб, сцяг і гімн Беларуская дзяржавы на беларускай і рускай мовах. Мінск: Мастацкая літаратура, 2011. – 87 с.
  17. Рублеўская, Л. Прыгоды мышкі Пік – Пік: казкі. Мінск: Мастацкая літаратура, 2011. – 167 с.
  18. Савіцкі, А. Радасці і нягоды залацістага карасіка Бубліка:аповесць-казка. Мінск: Мастацкая літаратура, 2004. – 119с.
  19. Шчукіна, В. Падказкі ў казках доктара Компі: для мл. шк. возраста. – Мінск: Мастацкая літаратура, 2008. – 45 с.
  20. Хадасевіч-Лісавая, К. Падарожжы ў чароўны лес: казачная аповесць: для мл.шк. ўзросту. – Мінск: Мастацкая літаратура, 2008 – 63с.
  21.  Васючэнка, П. Каляровая Затока: экалагічная казка: для мл. шк. узросту. – Мінск: Мастацкая літаратура, 2008. -143 с.
  22.  Востраў русалак: легенды, паданні. – Мінск: Мастацкая літаратура, 2009. – 135 с.
  23.  Тумаш, Г. Лісіца з Расохі: вершаваная казка. – Мінск: Юнацтва, 2001. – 44с.
  24. Бусько, М. Бабрыная навука: скорагаворкі, загадкі, каламбуры, казкі. – Мінск: Юнацтва, 2001. – 141 с.
  25. Улашчанка, Л. Хто галоўны: казкі: для мл. шк. узросту. – Мінск: Мастацкая літаратура, 2008. – 95 с.
  26. Ліпскі, У. Прыгоды нуліка: аповесць-казка. – Мінск: Мастацкая літаратура, 2007. – 70 с.
  27.  Пакліч у госці сонца: зборнік твораў для пазакласнага чытання. – Мінск: Беларус. Энцыкл. Імя П.Броўкі, 2012. – 248 с.